© Copyright – EtableringUtomlands.se
Den brasilianska nationaldrycken lyfter i Sverige – Sagatiba

Den brasilianska nationaldrycken lyfter i Sverige – Sagatiba

Publicerat av Tony Harkén onsdag, 04 april 2012.

I dagarna relanseras en av världens mest säljande spritsorter i Sverige. Cachaca, det brasilianska sockerrörsbrännvinet, är en minst lika karaktärsfull och smakrik dryck som den karibiska rommen.

När Chrsitoffer Columbus företog sin andra resa över Atlanten 1493, hade han med sig sockerrör från Kanarieöarna ombord på Niña. Sockerrören introducerades på ön Hispaniola i Antillerna i Västindien, därifrån spred den nya grödan sig mycket snabbt över hela den karibiska övärlden och snart också till Latin- och Mellanamerika.

Cachaca, eller brasiliansk rom, har tillverkats i Brasilien sedan början av 1500-talet och är sedan 100 år tillbaka klassad som Brasiliens nationaldryck. Cachaca är besläktat med rom Agricole, men har en mer karaktäristisk sockerrörssmak. Till skillnad från den karibiska romproduktionen, som i huvudsak är laglös, så är Cachacadestilleringen omgärdad av ett regelverk, bland annat får enbart 100 procent ren sockerrörssaft användas, och varje buteljering måste ursprungsmärkas.

Sagatiba Pura är en ytterst ren multidestillerad cachaca med en mild sockerrörssmak, den är mycket användbar i drinkar. Tack vare sin renhet har den blivit de brasilianska barernas förstaval, inte minst för nationaldrinken Caipirinha. Sagatiba Pura har tilldelats mängder med internationella priser.

Sagatiba Velha produceras i små batcher, i traditionella kopparpannor (potstills). Därefter genomgår destillatet en minst tvåårig lagring på amerikanska ekfat, ofta betydligt längre. Sagatiba Velha kan med fördel drickas som vällagrad rom och whisky, med is eller i drinkar där man vill framhäva den karaktäristiska smaken ytterligare.

Fakta om Cachaca

Cachaca är världens fjärde mest sålda spritdryck efter vodka, koreanska soju och whisky

Cachaca kallas också pinga som betyder droppe på slavarnas språk

Cachaca har röstats fram som en av de tre bästa destillerade dryckerna i världen

Cachaca får bara tillverkas i Brasilien där det finns mer än 5 000 cachacamärken

Cachaca är hjärtat i alla berömda brasilianska drinkar, med nationaldrinken Caipirinha i spetsen

Om Sagatiba
Sagatiba är en mans mission och företag, Marcos De Moraes, han är en entreprenör och entusiast som växte upp med cachaca och började brinna för att ge drycken det internationella rykte han tyckte att den förtjänade. Marcos De Moraes har också initierat ett flertal brasilianska projekt för att bekämpa fattigdom och bevattna torra delar av landet.

O.B.S – För mycket Sagatiba kan ge huvudvärk

 

Publicerat av

Tony Harkén

Kommentarer (0)

Lämna en kommentar

Du kommenterar som gäst.

Avbryt Skickar kommentaren...
sverige

Klockan i Sverige

SE - Time