Tisdagen den 4/10 hölls ett seminarium vid Grant Thornton i Stockholm. Fokus låg på skattesystemet på Cypern för både bolag och privatpersoner och hur detta skattesystem kan medföra väsentliga fördelar.
Stefan Thomsson och Stephen Michaelides från Grant Thornton höll i seminariet.
Cypern har varit med i EU sedan 2004 och har ett stabilt och modernt skattesystem. Landet jämförs ofta med Grekland, men Stephen Michaelides poängterade att kopplingen mellan Cypern och Grekland är helt felaktig.
Givetvis har bankerna på Cypern kopplingar till Grekland men de två största bankerna har nyligen godkänts av EU som stabila. Det mest positiva med Cypern är de låga skatterna som är lägst i hela EU. Inkomstskatten ligger på 10 procent. Landet har även dubbelbeskattningsavtal med hela 45 länder.
Jämför man detta med Sveriges skattesystem så finner man otroliga skillnader och därför vill många etablera verksamhet eller holdingbolag på Cypern.
Det har dock blivit stramare regler och det svenska skatteverket har en stor kontrollfunktion kring etableringar på Cypern. Vi kan varmt rekommendera att ta hjälp vid etableringen så allt sker på ett lagligt sätt, då finns stora fördelar ur ett ekonomiskt perspektiv.
Förutom att du får behålla det mesta av vad du tjänar så erbjuder Cypern ett fantastiskt klimat och kan skryta med att de har flest soltimmar av alla EU-länder.

Nya revisionsregler från EU-kommissionen skapar debatt. Läs mer...
25°C
Partly Cloudy
Kommentarer (0)