Semantix
Tipsa en vän
2010-02-02

Förtroende för företagen ökar globalt

Det globala förtroendet för företagen har blygsamt gått upp. Återhämtningen drivs av västerländska länder, i synnerhet i USA där den ökade med 18 punkter till 54 procent, enligt 2010 års Edelman Trust Barometer.

Förtroendet för företagen är fortfarande högt i tre av
de fyra BRIC-länderna, med Brasilien, Indien och Kina på över 60 procent. Den totala ökningen är svag, dock anser nästan 70 procent att affärerna kommer att återgå till det normala när vi kommer ur lågkonjunkturen.

Förtroendet för bankerna har minskat dramatiskt i de flesta västerländska länder. Det minskade med 39 punkter (68 till 29 procent) i USA och med 20 punkter (41 till 21 procent) i Storbritannien 2007-2010*.

- Förtroendet för näringslivet har förbättrats, men man har en lång väg att gå för en fullständig återhämtning, säger Richard Edelman, VD och koncernchef på Edelman.

- Det ökade förtroendet för företagen motsäger dess skörhet. Det finns oro för att på kort sikt ha vidtagit åtgärder endast som en följd av krisen och att regeringen kommer att fortsätta behöva vara ”vakthund”. Företagen måste bevisa att skeptikerna har fel och visa att de kan uppnå både vinst och syfte under mer restriktiva former .

För första gången visar årets undersökning att tillit och öppenhet är lika viktiga för företagets rykte som kvaliteten på produkter och tjänster.
I USA och i stora delar av Västeuropa rankas dessa två egenskaper högre än produktens kvalitet och mycket bättre än ekonomisk avkastning, som ligger på eller nära botten av 10 kriterier i alla regioner.

Detta står i skarp kontrast till 2006, då ekonomiska resultat var
på tredje plats på en lista över 10 attribut för förtroende i USA *.

- Vi ser väldigt olika uppsättningar av faktorer som driver rykten
nu vad än vi gjorde för 10 år sedan. Förtroende är nu en viktig del i företagen som utvecklas och levereras, säger Mr. Edelman.

Ytterligare viktig information som man har kommit fram till:


Samtidigt som Sverige, Kanada och Tyskland fortsätter
att vara de mest förtroendefulla länderna för placering av ett globalt huvudkontor (76%, 76%, och 75%), är USA nu betrott till 61%, en ökning med 10 punkter från förra året. Kina ökade med sju punkter i denna kategori (från 27% till 34%).

Förtroendet för företagen ökar med 26 punkter i Italien,
18 punkter i USA, 15 punkter i Nederländerna, och med 14 punkter i Spanien. I Ryssland har förtroendet minskat med 10 punkter till 42 procent för företagen.

Förtroendet för olika regeringar är stabilt, med e
n betydande uppgång i USA med 16 punkter till 46 procent. I Ryssland minskade tilliten med 10 punkter till 38 procent.

I USA, Storbritannien, Tyskland och i BRIC-länderna säger mer än 70 procent att åtgärder som exempelvis att säga upp chefer som inte gör ett bra jobb, att återbetala lånade pengar, eller att minska löneklyftan mellan ledande befattningshavare och arbetstagare skulle återställa deras förtroende för företag.


                                                                             Cecilia Helland

Om Edelman Trust Barometer

2010 års Edelman Trust Barometer är företagets 10:e årliga förtroende- och trovärdighetsundersökning.

Undersökningen har tagits fram av undersökningsföretaget StrategyOne och bestod av 25 minuters telefonintervjuer med Fielding tjänster från ”World One” mellan 29:e september och 6:e december, 2009.

2010 års Edelman Trust Barometer undersökning valde ut 4,875 personer i två åldersgrupper (25-34 och 35-64) i 22 länder.

Alla personer uppfyllde följande kriterier, högskoleutbildning, inkomst i den högre kvartilen för sin ålder i sitt land, läser eller följer nyheter flera gånger i veckan samt följer politiska frågor genom nyheter flera gånger i veckan.

Den fullständiga 2010 års Edelman Trust Barometer hittar du här

För mer information, besök www.edelman.com
Grant Thornton
Green Carrier
SRF Konsult
Space360
NOPEF
Comet Consular
DanRevision
WordFinder