Europeiska institutet för innovation och teknik (EIT) placerar en av sina forskningsenheter för informations- och kommunikationsteknik i Finland.
Den finska enheten ETI ICT Labs kommer att vara placerad på Aalto universitet i Otaniemi.
De grundande medlemmarna av den finländska enheten är Nokia, Statens tekniska forskningscentral i Finland samt Aalto högskolan.
ETI fungerar som ett nätverk som förenar forsknings- och utbildningsinstitut samt företag. Det syftar till att sammankoppla världens ledande företag, internationellt erkända forskningsinstitut och topprankade universitet samt att påskynda innovation och omvandla Europa till ett kunskapssamhälle med en aldrig tidigare skådad ökning av Internetbaserade tjänster.
Den totala budgeten för den finska enheten för 2010-2014 är cirka 100 miljoner Euro, varav högst 25 procent kommer från institutets finansiering. Resten kommer från deltagares finansiering, nationell finansiering och annan EU-finansiering.
Enligt institutets godkända plan kommer det att finnas flera hundra ICT-forskare, experter och doktorander som arbetar vid Otnäs-enheten år 2013. Förutom Helsingfors så kommer EIT:s ICT-nätverksenheter också att finnas i Berlin, Eindhoven, Paris och Stockholm.
De är engagerade i en effektiv öppen innovations modell och ETI ICT Labs kommer att generera snabbare omvandling av idéer och ICT teknologi i verkliga produkter, tjänster och företag samt stärka Europas framtida konkurrenskraft inom alla sektorer av samhället.
Cecilia Helland
Källa
Invest in Finland - Besök dem
här