Grant Thornton
Tipsa en vän
2009-10-14

Unga söker sig till Norge och Danmark – Här finns arbete

I Norge finns det hela 25,000 lediga arbeten enligt den norska arbetsförmedlingen och antalet svenskar ökar i landet. Intresset för vårt grannland är stort, då det skall nämnas att arbetslösheten ligger på ynka 2.7 procent.

Tusentals svenskar finns redan på plats, och trots att
lågkonjunkturen har drabbat arbetsmarknaden finns det goda hopp om att hitta arbete speciellt inom service, vård och omsorgsyrken.

Redan nu arbetar uppskattningsvis 75,000 svenskar i Norge
. Svenskarnas popularitet växer och det beror mestadels på att normännen anser att svenskar är flexibla och duktiga. Dessutom har vi en hög arbetsmoral i deras ögon.

Medellönen per anställd ligger på drygt 41,000 kronor vilket är betydligt högre än Sveriges 27,100 kronor per månad, och i Norge betalar du betydligt lägre skatt men du har högre levnadskostnader.

I Norge har den svenska arbetskraften ökat rejält under
2000 talet. Man skall dock vara medveten om att bygg och anläggningsarbeten är svårast att hitta arbete inom.

Danmark erbjuder en bra arbetsmarknad för unga.
Det finns mycket att hämta inom servicebranschen och vården speciellt i Köpenhamn. Attraktiva arbeten i Danmark är inom service, vård, IT och Biotechsektorn och en normal arbetsvecka ligger på 37 timmar.

I praktiken är lönerna även här i Danmark högre än i Sverige,
och kan du bo kvar på den svenska sidan om bron och dagspendla så gör du en bra affär.


                                                                                         Cecilia Helland

Källa

Grant Thornton
Green Carrier
SRF Konsult
Space360
NOPEF
Comet Consular
WordFinder
Semantix
RZB Group