Europeiska
Tipsa en vän
2009-09-03

Rätt IT-Offshoring – Sparar 15 procent

Enligt Everest Research Institute kan företag som outsourcar IT utveckling och drift till lågkostnadsländer, via ett tredjepartsföretag i sin närhet, göra en kostnadsbesparing på upp till 15 procent i jämförelse med att sköta hanteringen inom det egna företaget.

Med andra ord – det finns pengar att tjäna om IT-Offshoring processen görs rätt, vilket är utmaningen.

Att skaffa sig rätt inköpskompetens är nyckeln till framgång då en mängd frågeställningar skall vara klargjorda för att en acceptabel låg risknivå skall uppnås, och för att besparingen skall bli ett faktum.

IT-Offshoring vänder sig till företag som exempelvis vill växa
utan att dra på sig egna resurser, eller företag som har interna begränsningar vad gäller kompetens.

Nyfiken på IT-Offshoring och vad det kan innebära för
ditt företag?
Ta möjligheten till att träffa företag som berättar om sina erfarenheter om hur utvecklings- och driftprojekt förlagts till olika lågkostnadsländer.

”Offshore Future Conference 2009” den 3 november 2009
är veterligt den första konferensen i Sverige som från neutral utgångspunkt presenterar hur IT-Offshoring ska gå till.

Det vill säga oberoende av vilket land, vilken leverantör/partner och vilken eventuell mellanhand (koordinator) en beställare väljer.

Konferensprogrammet vänder sig främst till medelstora och
mindre företag som överväger IT-Offshoring och/eller redan har genomfört sådana projekt men vill lyckas bättre.

                                                     
                                                                                       Tony Harkén

Mer information

Grant Thornton
Green Carrier
SRF Konsult
Space360
NOPEF
Comet Consular
WordFinder
Semantix
RZB Group